Aktivní škola
Tvořivé třídy
Montessori
Fakultní škola
Knihovna

Přípravná třída a Rudolfova štola

Přípravná třída a Rudolfova štola

Císař Rudolf II. nechal vybudovat štolu, která vedla vodu z Vltavy do královské obory Stromovka. Byl to projekt náročný a v té době mimořádně obtížný. V současné době mnozí ani netuší, jaký unikát v Praze 7 máme. Kromě štoly se zachovala i velmi vzácná mapa.

My jsme začali realizovat projekt Rudolfova štola. A děti tento projekt začal mimořádně zajímat. Kromě toho jsme zjistili, že mapa štoly se nachází v Technickém muzeu. A tak v době, kdy by měl teoreticky náš projekt končit, začalo naše dobrodružství. Napsala jsem řediteli Národního technického muzea a sdělila mu, čím se zabýváme a zda je možné se na mapu přijít podívat. Můj mail byl předáván různým lidem, čímž jsem se tedy každý den bavila, až došel k vedoucímu archivu. Ten mně napsal, že by rád věděl více o našem zkoumání. Napsala jsem:

Dobrý den,

náš tým nadšenců je 15 dětí z přípravné třídy ZŠ Korunovační, Praha 7. Jelikož naše škola sídlí právě na Praze 7 a mnoho dětí v této části Prahy bydlí, říkala jsem si, že by bylo dobré, aby o tomto místě něco věděly.

Mimo jiné jsme tedy začali „zkoumat“ Rudolfovu štolu. Nejdříve jsme si o ní povídali, pak jsme zhlédli několik dokumentů, do našich deníků nalepili mapu a vyrazili se podívat na části, které je možno spatřit. Šli jsme do Stromovky, k Vltavě, našli jsme dvě šachty – jednu v Čechově ulici, kde mimochodem několik dětí bydlí a vůbec nevěděly, že se tam šachta nachází, druhou u Vašeho Technického a Zemědělského muzea. 

Děti se domnívaly, že vzácná mapa musí být zřejmě uschována na Pražském hradě, ale když jsme se dozvěděli, že je nedaleko od nás, v Technickém muzeu, pojali jsme nápad podívat se na ni. Netušila jsem, že i kopie je tak vzácná a cenná. Domluvili jsme se, že napíši dopis… Děkuji Vám, že se naší věcí zaobíráte. Ač nejsme vysokoškolští studenti, ale opravdu jen „parta“ malých nadšenců. Sama jsem netušila, jak moc se pro Rudolfovu štolu nadchnou. A říkám si, že tohle je základ. Když celkem malé děti mají radost z poznávání. Nedělají to kvůli hodnocení. Jen z úplně čisté radosti z objevování něčeho nového, co je zajímá. Několik dětí si do svých deníku nakreslilo dost pěkné plány štoly. Pamatují si spoustu informací. Myslím, že toho vědí více než někteří dospělí;-)

I kdyby zhlédnutí mapy nebylo možné, děkuji, že jste o tom přemýšleli. Ceníme si toho 🙂

Irena Taterová a parta badatelů z Korunovační 

Pan Vácha, vedoucí archivu na toto odepsal, že originál mapy je tak vzácný, že se nevyjímá z archivu vůbec, ale velice vzácná je i kopie, která se ukazuje jen při mimořádných událostech. Každopádně pro nás ale udělají výjimku a kopii nám ukážou.

Domluvili jsme se na 17. 4. Všichni jsme se moc těšili. Před odchodem jsme si sedli do kroužku a povídali si o tom, co nás čeká, a Hugo řekl: Paní učitelko, musím dodat jednu zvláštnost, nevím, jestli o ní víte. Dnes, v takový významný den, kdy se jdeme podívat na starou a vzácnou mapu, kterou nechal zhotovit sám Rudolf II., má Rudolf svátek. A já jsem to ani netušila. Byly to zvláštní souvislosti.

Mapa je zakreslena na pergamenu. Viděli jsme to, co se vidí třeba jednou za život. A cenili jsme si toho. Jako překvapení nám ukázali ještě druhou mapu štoly, novější, kterou nechal zhotovit hrabě Chotek, jelikož původní mapu odnesli Švédové. A než se navrátila zpátky do Čech, byla to dlouhá cesta a historie.

To je shrnutí našich radostí, objevování, překvapení a učení. Chtěli jsme se s Vámi o ně podělit.

Irena Taterová, PT

Napsat komentář