9. B: Nápady? Máme.
Třídnická hodina plná nápadů, jak vyřešit rozličné problémy, proběhla jednoho brzkého pátečního odpoledne v 9. B.
Žáci si po aktivitě „Barometr nálady“ rozmysleli a zaznamenali, jaké problémy a negativní jevy mohou nastat v různých oblastech jejich života (škola a učení, vztahy mezi spolužáky, komunikace s učiteli, ale také v prostředí internetu, médií, společnosti či v našem okolí a v přírodě).
Z negativních myšlenek jsme ve druhé fázi vstoupili do módu hledání řešení. Co pomůže vyřešit danou potíž? Co pro to mohu i já sám udělat? V poslední části si každý vybral jeden problém i s řešením a shrnul, proč je pro něj důležité, aby daná věc fungovala tak, jak má.
Ne všichni to sice vzali vážně a objevily se i nevhodné poznámky, ale mnoho nápadů je možno ocenit, a tím pádem i zveřejnit.
Příklady problémů a řešení:
Škola a spolužáci: „pomluvy“ → „Řekni to do obličeje.“ „pach potu“ → „Použij deodorant.“ „pletení se do cizích problémů“ → „Všímej si nejdříve sám sebe – vyřeš svoje problémy.“
Škola a učení: „nuda“ → „Pokus se zabavit tím, co se v hodině děje.“ „nahromadění se všeho“ → „Dobře si to rozvrhni.“ „vyčerpání“ → „Běž spát dřív.“ „stres“ → „Zkus si o tom s někým promluvit.“
Škola (prostředí): „odpadky“ → „Vyhoď je do koše.“ „Nechutná mi jídlo.“ → „Neobjednávej si jídlo, které ti nechutná, objednej si to, které ti chutná.“ „smrad“ → „Vyvětrej.“
Společnost: „posmívání“ → „Každý by si měl hledět svého.“ rasismus“ → „Uč se žít bez předsudků.“
Internet a sociální sítě: „nepravdivé informace“ → „Ověřuj si informace z vícero zdrojů.“ „přetvařování“ → „Formuj vlastní osobnost.“ „závislost“ → „Najdi si i jiné koníčky.“ „toxické“ → „Nereaguj.“
Příroda: „požáry lesů“ → „Nemanipuluj v lese s ohněm.“ „nepořádek“ → „Třiď odpad.“ „odpadky“ → „Uklízej a sbírej v přírodě odpadky.“
T. Richtrová
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.