ŠKOLNÍ PSYCHOLOG
MSc. Tereza Frýdová, frydova@korunka.org
S čím se na školního psychologa můžete obrátit:
Žáci
– když Ti nejde učení tak, jak bys chtěl/a – když máš problémy se spolužáky a nevíš, jak je vyřešit – když někomu ve třídním kolektivu je nepříjemně, když máš pocit, že někdo ubližuje slabšímu – když Tě trápí vztahy s rodiči, sourozenci, kamarády, partnerem – pokud trávíš na telefonu či počítači více času, než Tví kamarádi či rodiče – pokud si chceš ublížit, nebo si ubližuješ – pokud si vyčítáš, co a kolik jsi snědl/a – když nevíš, jak zpracovat hněv – stydíš se prezentovat a být zkoušen před třídou – nejseš si jist/a svou identitou – když ses ocitl/a v náročné životní situaci – kdykoli se chceš svěřit s trápením a potřebuješ si popovídat
Zákonní zástupci:
– otázky vhodného vedení dítěte – výchovné či kázeňské obtíže a problémy – způsoby správné přípravy na výuku – pokud se Vám něco nedaří ve výchově Vašeho dítěte – když máte pocit, že mu to ve škole nejde tak, jak by mělo – když se Vám nedaří na něčem domluvit s učiteli Vašich dětí – když máte podezření, že se Vašemu dítěti ve škole děje něco, co by nemělo – když se ve Vaší rodině dějí velké změny nebo se řeší problémy, které můžou mít dopad na psychiku Vašeho dítěte (rozvod, úmrtí) – když má Vaše dítě jakékoli psychické problémy (má z něčeho strach, stěžuje si na bolest, nevolnost, i když je zdravé, je neobvykle zamlklé, přestane chodit za kamarády, odmítá odejít do školy, nechce se učit, apod.) – jakékoli další téma týkající se dítěte
Pro některé psychologické služby potřebuje školní psycholog individuální souhlas zákonných zástupců. Když dítě využije možnosti konzultace se školním psychologem, na které se s psychologem dohodne, že by chtělo svůj problém řešit (vícekrát, tedy dlouhodobě), budou rodiče požádáni o podepsání individuálního informovaného souhlasu. Ten dítě dostane pro rodiče domů, nebo při osobním setkání s rodiči, bude v něm uveden rozsah a obsah péče. Rodiče mohou individuální spolupráci mimo případ ohrožení dítěte odmítnout. Individuální souhlas rodičů či zákonných zástupců není potřeba v případě krizové intervence (mimořádná a závažná situace ve škole, či v osobním životě žáka/žákyně), až 5 individuálních návštěv dítěte může být bráno jako krizová intervence, každý případ je posuzován individuálně; první kontakt se žákem (žák služby psychologa sám vyhledá); při ohrožení tělesného či duševního zdraví dítěte, při činnostech souvisejících s činností pedagogického pracovníka.
Formulář 1 – Individuální informovaný souhlas s poskytováním poradenských služeb
Co školní psycholog neposkytuje:
Školní psychologové poskytují pouze ty služby, které spadají do oblasti jejich odborné kompetence. V případě potřeby zvou ke spolupráci odborníky jiných profesí, spolupracují se specializovanými školskými a dalšími poradenskými zařízeními, zejm. pedagogicko-psychologickými poradnami, dále se zařízeními a institucemi zdravotnickými a sociálními, s orgány státními i nestátními, apod. Školní psycholog se zaměřuje především na péči související se vzděláváním, neposkytuje dlouhodobou psychoterapeutickou péči, nemůže předepisovat psychofarmaka, nevytváří na základě diagnostiky doporučení s návrhy podpůrných opatření II. – V. stupně a nemůže zajistit na základě podpůrných opatření personální podporu pro dítě (asistent pedagoga).
DALŠÍ KONTAKTY
V případě akutních obtíží se rodič i samo dítě může obrátit například na linku bezpečí (116 111), která je bezplatná, anonymní a nonstop. Osobně může navštívit krizová centra pro děti s bezplatnou péčí, např. (Cílkova 796/7, 142 00 Praha 12 – Kamýk, tel. pro objednání: 241480511, mobil: 777664672, e-mail: ambulance@ditekrize.cz, možnost návštěvy bez objednání, a to vždy v úterý, středu a čtvrtek od 16 do 18 h.). Rodiče mohou využít kontakt na rodičovská linku www.rodicovskalinka.cz, Tel: 606 021 021, e-mail: pomoc@rodicovskalinka.cz.